Directory

Administration & Staff

Name Position Extension
Ms. Stacy Ard Middle School Principal 112
Mrs. Laura Barr Director of Development 111
Mrs. Susan Harvin Academic Dean 109
Mr. Sean Hoskins Director of Admissions & Public Relations 107
Mrs. Elizabeth Hyatt School Counselor 108
Mrs. Anne Kissam Assistant College Counselor 115
Mr. Bruce Lane Assistant Athletic Director
Mrs. Karen McCreight Assistant Admissions Director & Assistant Development Director 117
Mrs. Liz McGinnis Information Technology Specialist 114
Mrs. Leigh McLaurin Summer Program Director & Alumni Relations Assistant 117
Mr. Fred Moulton Headmaster & Upper School Principal 105
Mr. Glen Rector Athletic Director 130
Mrs. Diane Richardson College Counselor 115
Mr. Charles Smith Food Service Supervisor 116
Mr. Eddie Talley Assistant Headmaster & Lower School Principal 106

 

Upper School Faculty

Dr. Laura Ballard Foreign Language, Music
Mr. Wills Bryan Science
Mrs. Mary Anne Erter Math
Mrs. Micki Harritt Math, Science
Mrs. Susan Harvin English 109
Mr. Hugh Hill Science
Mr. Sean Hoskins Social Science 107
Mrs. Elizabeth Hyatt English, Social Science 108
Mrs. Laura Jones Physical Education
Mrs. Cheryl Landstrom English, Social Science
Mrs. Ashley Lareau Fine Arts
Ms. Hannah Leirmoe Drama
Mrs. Carmen McCaffrey Math
Mr. Chuck McCord Science, Social Science
Mrs. Molly McDuffie English
Mr. Ben McIver Foreign Language
Ms. Julia Muldrow Math
Mr. Tom O’Hare Social Science
Ms. Mary Ann Reames Fine Arts
Mr. Glen Rector Social Science
Mrs. Stacey Reaves English
Mrs. Diane Richardson Foreign Language 115
Mrs. Annalie Savon Foreign Language
Mrs. Tara Schumacher Fine Arts
Mr. Hunter Sheridan Computer Science 150
Mrs. Sheri Singleton Science
Mr. Eddie Talley Social Science 106
Mr. Scott Warren Foreign Language, Music
Mr. Stan Whittle English
Mr. Kurt Wilson Fitness Center

 

Middle School Faculty

Mrs. Teresa Alexander English, Physical Education 154
Ms. Stacy Ard Social Science 112
Mr. Wills Bryan Science
Ms. Heather Eldridge English
Mrs. Micki Harritt Math
Mr. Bruce Lane Social Science
Mrs. Ashley Lareau Fine Arts
Ms. Hannah Leirmoe Drama
Mrs. Carmen McCaffrey Math
Mrs. Molly McDuffie English
Mr. Ben McIver Foreign Language
Mr. Alan Moore Social Science
Mr. Fred Moulton Science 105
Mrs. Katie Pink English, Social Science
Mr. Glen Rector Physical Education 130
Mrs. Tara Schumacher Fine Arts
Mr. Charles Smith Math 116
Mrs. Dianne Sprott English
Mrs. Emily Wilson Math, Science
Mr. Kurt Wilson Physical Education

 

Lower School Faculty

Mrs. Tammy Amick Fourth Grade
Mrs. Em Bahnmuller Frist Grade
Mrs. Connie Brogdon Second Grade
Mrs. Laura Brogdon Fourth Grade
Mrs. Susan Cotton First Grade
Mrs. Pat Dew Preschool 127
Mrs. Louise Dixon Fourth Grade
Mrs. Karen Edmondson Physical Education 126
Mrs. Tempe Edmunds Kindergarten 125
Mrs. Frankie Eldridge Music 155
Mrs. Ebbie Goodson Librarian
Mrs. Donna Gordon Foreign Language
Mrs. Susie Guldan First
Mrs. Kristall Hanson Computer Science
Mrs. Nancy Hanson Third
Mrs. Cathy Hanzlik Preschool 127
Mrs. Joy Hendrix Kindergarten 151
Mrs. Susie Herlong Fifth
Mrs. Frances James Fifth
Mrs. Janet James Third
Mrs. Karen Jones Foreign Language
Mrs. Mary Lou Lee Second
Mrs. Kathy Lewis Third
Mrs. Frankie Moore Preschool 149
Mrs. Becky Noyes Kindergarten 152
Mrs. Tara Schumacher Fine Arts 156
Mrs. Jeanne Shaw Music 155
Mrs. Lynn Smith Fifth
Mrs. Carla Talley Second
Mrs. Jan Waggett Fine Arts 156
Mrs. Jean White Preschool 149

 

Auxiliary Personnel

Mrs. Pinkie Armfield Preschool Assistant 149
Mrs. Beverlee Blanding Kindergarten Assistant 125
Mrs. Susan Driggers Financial Secretary 104
Mrs. Becky Haley Upper School Secretary 101
Mrs. Melanie Hancock After School Care Director
Mrs. Jana Jackson Preschool Assistant 127
Mr. Gerald Lands Maintenance Supervisor
Mrs. Debbie Rector Kindergarten Assistant
Mrs. Debbie Scott Cafeteria 129
Mrs. Barbara Smith Cafeteria 129
Mrs. Kay Smith Kindergarten Assistant 152
Mrs. Adelaide Spencer Lower School Secretary 103

 

Extracurricular Advisors

Art Club Ms. Mary Ann Reames
Art Honor Society Ms. Mary Ann Reames
Baron Ambassadors Mrs. Laura Barr
Mr. Sean Hoskins
Mrs. Elizabeth Hyatt
111
107
108
Baron Mentors Mr. Sean Hoskins
Mrs. Cheryl Landstrom
107
Beta Club (Junior) Mrs. Dianne Sprott
Beta Club (Senior) Ms. Julia Muldrow
Charity Water Club Mr. Ben McIver
Chess Club (6th-12th) Mr. Fred Moulton
Chess Club (3rd-5th) Mrs. Jeanna Mahr
Chorus (4th & 5th) Mrs. Frankie Eldridge 155
Chorus – High School Dr. Laura Ballard
Chorus – Middle School Dr. Laura Ballard
Creative Writing Club Mrs. Stacey Reaves
Debate Team – High School Mr. Wills Bryan
Debate Team – Middle School Mrs. Dianne Sprott
Drama Club – High School Ms. Hannah Leirmoe
Drama Club – Middle School Ms. Hannah Leirmoe
Fellowship of Christian Athletes Mrs. Cheryl Landstrom
First Priority Mr. Glen Rector
French Honor Society Mr. Scott Warren
Girl Scout Cadets Mrs. Vicki Singleton
Instrumental Ensemble Mr. Scott Warren
Junior Bassmasters Fishing Club Dr. Clay Lowder
Key Club Mr. Ben McIver
Latin Club Mr. Ben McIver
Latin Honor Society Mr. Ben McIver
Lego Club Mrs. Jeanna Mahr
Literary Magazine Mrs. Cheryl Landstrom
Mr. Stan Whittle
Math Team – High School Mrs. Mary Anne Erter
Math Team – Middle School Mrs. Carmen McCaffrey
Model Arab League Mrs. Molly McDuffie
National Honor Society Mr. Scott Warren
Newspaper Mr. Sean Hoskins
Mrs. Elizabeth Hyatt
107
108
Nike Service Club Mrs. Micki Harritt
Peer Tutors Mrs. Susan Harvin 109
Photography Club Ms. Mary Ann Reames
Quiz Bowl – High School Mr. Tom O’Hare
Quiz Bowl – Middle School Mr. Wills Bryan
Spanish Club
Spanish Honor Society
Student Council – High School Mr. Sean Hoskins
Mrs. Cheryl Landstrom
107
Student Council – Middle School Ms. Heather Eldridge
Mr. Sean Hoskins
107
Yearbook Mr. Sean Hoskins
Mrs. Elizabeth Hyatt
Mr. Ben McIver
107
108

 

Athletic Administration

Athletic Director Mr. Glen Rector 130
Assistant Athletic Director Mr. Bruce Lane 113

Varsity Sports

Baseball Dr. Tommy Jones
Basketball (Boys) Mr. Eddie Talley 106
Basketball (Girls) Mr. Glen Rector 130
Bowling (Boys) Mr. Gabe Reynolds
Bowling (Girls) Mr. Gabe Reynolds
Cheerleaders Mrs. Frances James
Mrs. Ashley Lareau
Cross Country (Boys) Mr. Tom O’Hare
Cross Country (Girls) Mr. Tom O’Hare
Equestrian
Football Mr. Bruce Lane
Golf (Boys) Mr. Randy Pitts
Golf (Girls) Mr. Randy Pitts
Soccer Mr. Tom O’Hare
Softball Mrs. Teresa Alexander
Sporting Clays Mr. Michael Bruce
Swimming (Boys) Dr. Jennifer McFaddin
Swimming (Girls) Dr. Jennifer McFaddin
Tennis (Boys) Mr. Chuck McCord
Tennis (Girls) Mrs. Debby Williams
Track (Boys) Mr. Bruce Lane
Track (Girls) Mr. Bruce Lane
Volleyball Mrs. Teresa Alexander

Junior Varsity Sports

Baseball Mr. Alan Moore
Basketball (Boys) Mr. Hunter Sheridan 150
Basketball (Girls) Mr. Ben McIver
Cheerleaders Mrs. Susie Herlong
Mrs. Liz McGinnis
Football Mr. Alan Moore
Soccer Mr. Mike McCaffrey
Softball Dr. Clay Lowder
Tennis (Girls) Ms. Heather Eldridge
Volleyball Mrs. Kristall Hanson

B-Team Sports

Baseball
Basketball (Boys) Mr. Johnnie Griffin
Basketball (Girls) Mrs. Diane Buley
Football Mr. Tripp Lee